SFR Jugoslavija na EURO 1976: Diter Miler šokirao "plave" na Marakani

09.05.2024 23:11
Duel Dragana Džajića i Bertija Fogtsa 1976. na Marakani MN Press
Duel Dragana Džajića i Bertija Fogtsa 1976. na Marakani

Kakav je rejting imala fudbalaska SFRJ Jugoslavija pokazalo se 1976. kada je UEFA dodelila našoj zemlji domaćinstvo finalnog turnira Evropskog prvenstva. Holandija, Zapadna Nemačka i Češkoslovačka su uz "plave" stigli do "fajnal fora" koji se od 16. juna do 20. juna održavao u Zagrebu i Beogradu. Treća sreća, verovalo se tada, ali fortuna nije pogledalava "plave" jer su završili kao četvrti.

U kvalifikacijama "plavi" su bili ubedljivo prvi u grupi sa Severnom Irskom, Švedskom i Norveškom, da bi u četvrtfnalu bili bolji od Velsa (2:0, 1:1).

Ponovo je žreb hteo da se SFRJ sastane sa aktuelnim svetskim prvacima - Zapadnom Nemačkom. Nije bilo Gerda Milera, ali jedan drugi Miler (Diter) zavio je "plave" u crno i šokirao prepunu Marakanu. Zapadni Nemci su imali sjajan tim sa Sepom Majerom, Bertijem Fogtsom, Bernardom Dicom, Manfredom Kalcom, Francom Bekenbauerom, Rajnerom Bonofim, Ulijem Henesom, Berndom Holcenbajnom... Ali, ekipa Helmuta Šena bila na "konopcima" jer su Danilo Popivoda (19) i Dragan Džajić, posle greške Majera, od 31. minuta vodili 2:0.

Ali, Nemci su Nemci, Floe je srećno smanjio na 2:1 (64), a onda je Šen na teren poslao Ditera Milera umesto Vimera (79) i pogodio. Napadač Kelna je izjednačio u 82. minutu, a u produžecima, kada su "plavi" ostali bez snage u 115. i 119. minutu samo završavao zicer situacije za trijumf od 4:2.

SFRJ Jugoslavija i Holandija, koja je na sličan način bila eliminisana u polufinalu od Češkoslovačke igrali su 19. juna u "Maksimiru" meč za treće mesto. Ponovo drama i ponovo poraz SFRJ Jugoslavije od 3:2 (2:1, 2:2) u produžecima.

Češkoslovačka - Z. Nemačka 2:2 (2:2, 2:1) - 5:3 pen

"Plavi" su jurili 0:2, jer su Gels (27) i Vili Van de Kerkof (39) doneli prednost "lalama" koje su predvodili Johan Krojf, Rudf Krol, Piet Šrajvers, Johan Neskens, Džoni Rep, braća Vili i Rene Van de Kerkof, te Rob Rensebrink, Rud Gels.

Josip Katalinski je smanjio u 43. minutu, a Dragan Djaić je uspeo meč da uvede u produžetke golom u 82. minutu. I opet, ekipa selektora Anta Mladinića je posustala u finišu kada je Gels u 117. minutu stavio tačku.

Na "Marakani" je 20. juna nastala čuvena "Panenka", kada je Antonin Panenka potkopavši loptu preko Sepa Majera doneo Češkoslovačkoj jedinu titulu prvaka Evrope posle izvođenja penala.

Diter Miler je sa četiri gola bio najbolji strelac EP 1976, a samo je Dragan Džajić dobio mesto u idealnom timu šampionata.

Boje SFRJ Jugoslavije branili su: Ognjen Petrović, Enver Marić (golmani), Ivan Buljan, Enver Hadžiabdić, Dražen Mužinić, Josip Katalinski, Ivica Šurjak, Danilo Popivoda, Branko Oblak, Jovan Aćimović, Jurica Jerković, Dragan Džajić, Vahid Halilhodžić, Edhem Šljivo, Franjo Vladić, Momčilo Vukotić, Slaviša Žungul, Luka Peruzović.