NBANoLimits

Analiza Drafta, Los Andjeles Klipers

komentari (0)

Autor: TV Arena sport

21.08.2021 00:00
Analiza Drafta, Los Andjeles Klipers
Analiza Drafta, Los Andjeles Klipers

“Drugi tim” Los Anđelesa, Klipersi, nisu ispunili očekivanja koja su imali poslednjih par sezona. Nakon dovođenja Lenarda i Dzordža, viđeni su kao prvi favorit za NBA titulu. Imao je “All-Star” dvojac adekvatnu pomoć obe sezone, ali sve se svelo na to da nisu spremni da budu šampioni. Prokletstvo Klipersa traje dugi niz godina, čak 51 godinu, od svog osnivanja. Nisu došli ni do finala konferencije, to su konačno postigli ove sezone, gde su ih Finiks Sansi savladali u 6 utakmica.

Blagi šok je usledio u Los Anđelesu kada je Lenard odbio da iskoristi opciju i produži ugovor na još jednu godinu, međutim ubrzo je potpisao novi, četvorogodisnji vredan $176.3 miliona. Nove ugovore su takođe potpisali Batum i Redži Džekson, a Ibaka je iskoristio opciju u svom ugovoru da ostane još godinu dana za $9.6 miliona. Putem trejda su doveli Erika Bledsoa, a za uzvrat u Memfis idu Režon Rondo, Patrik Beverli i mladi centar Danijel Oturu.

Klipersi su ove godine imali samo jedan pik, ali su putem trejdova došli do ukupnog broja od 3 izbora. Prvi je bio bek, Kion Džonson, frešmen Tenesisa.

Džonson je rođen 10. marta 2002. godine u Šelbivilu, Tenesi. Visok je čak 195 centimetara, sa rasponom ruku od 203 centimetra, što mu daje mogućnost da iako je njegova prirodna pozicija bek, igra i nisko krilo. Broj 45 odabrao je jer je i njegova majka, Konsuela Sperou, nosila taj broj na univerzitetu. Igrao je za univerzitet Tenesi, gde je došao kao najbolje rangirani igrač svoje generacije u istoimenoj državi, a top-30 u celoj Americi. Nije se dugo zadržao na koledžu, jer je već u svojoj prvoj godini pokazao o kakvom se igraču radi. Kion je atleta kakvog koledž košarka dugo nije videla, na treningu pred draft je oborio rekord star 20 godina, odrazivši se 122 cm, skoro 8 cm više u odnosu na rekord Kenija Gregorija iz 2001. godine.

Prednosti

Prošle sezone beležio 11.3 poena, 2.5 asistencija i 1.1 ukradenu loptu, a igrao je u proseku 25.4 minuta. Brojke ne govore puno, ali Kion je odličan atleta sa neverovatnom energijom na terenu, željom za pobedom i eksplozivnošću. Njegovu igru odlikuju odlična zakucavanja, eksplozivni prodori i vrsna odbrana. Jedan od retkih igrača koji ne posustaju u defanzivi, čak i kada ispadne, daje sve od sebe da zasmeta protivniku pri šutu. Često je pogađao poludistancu iz driblinga iako nije prepoznatljiv po svom šutu, jer je fokus ljudi na njegovom atleticizmu. Obožava igru ledjima, uglavnom tako i napada protivnike, odlikuje ga odličan okret iz posta, a voli da šutira i ‘fadeaway’.

Mane

Previše prostora ima za napredak, pre svega treba početi od njegovih odluka na terenu. Igrač pun želje, ali prečesto “izgori” u toj želji i izgubi loptu. Čak 2,6 izgubljenih lopti po utakmici. Jedna od posledica je i kontrola lopte. Zna da udje u problem prilikom polaska, a i sam driblong je previsok.

Često ulazi u problem sa faulovima, jer je previše agresivan u odbrani i stalno pokušava da ukrade loptu protivniku. U proseku je imao oko 2.4 prekršaja po utakmici, ali kada god je provodio više vremena na terenu, faulovi su se povećavali.

Jedan od najvećih problema za današnju košarku, pogotovo za njegovu poziciju, je loš šut za 3 poena, siromašnih 27.1%. Jedan od razloga je i problem sa selekcijom šuta, uzima previše nepotrebnih i brzopletih, što je njegov ukupni procenat iz igre dovelo do 44.9%. Može da popravi i slobodna bacanja, koja šutira solidno, ali ni blizu perfektno – 70.3%.

Situacija

Kion neće imati puno prostora za igru, ako uopšte. Moraće da nastavi da radi u “senci”, jer najbolji igrači Klipersa igraju upravo na krilnim pozicijama. Srećom, najbolji mogući primer imaće upravo u svojim redovima. Terens Men je neko ko se našao u sličnoj situaciji, ali je uspeo da se izbori za minute. Ne samo to, oteo je mesto u rotaciji i tokom plej-ofa imao neke briljantne predstave.

Znate kako svi vole priče gde igrač ni od čega dođe do zvezda? E, pa upravo gledamo u potencijalnog junaka takve bajke. Džejson Preston rođen je 10. avgusta, 1999. godine. Momak visok 193cm, rodom sa Floride, iz Orlanda, igra na poziciji plejmejkera. Džejsonu je majka umrla od raka kada je imao 16 godina. Nakon završetka srednje škole nije dobio ni jednu koledž ponudu, jer je beležio samo 2 poena po utakmici. Otišao je na Floridu da studra novinarstvo, ali je ipak je odlučio da se priključi košarkaškom timu. U tom trenutku, Džejson je imao 183cm i 64kg, sezonu je startovao u C timu, pa je nakon uspešnih partija prebačen u B tim, iz kog je ubrzo otišao u A tim. Ali zbog manjka minuta vraćen je u C tim, iz kog se ponovo izborio sa mesto u A timu. Svoj tim je vodio do 31-8 skora, porastao je 10cm tokom sezone i stekao iskustvo kao plejmejker.

Snimak svoje igre okačio je na Tviter, gde ga je primetio skaut Ohaja i poslao mu ponudu. Početak u Ohaju bio je težak, kao brucoš dobio je u proseku 25 minuta po meču, ali poenterski nije u potpunosti opravdao minute, beležio je 6 poena i 3.4 asistencije. Već u drugoj sezoni ličio je na igrača kakav je danas, predvodio je tim u ukupnom broju poena, ukupnom broju minuta, ukupnom broju asistencija, imao je najbolji procenat šuta iz igre kao i šuta za 3 poena. Bio je čak drugi u naciji po broju asistencija te sezone. Preston je sa stilom otišao iz koledž košarke, u poslednjoj sezoni beležio je 15.7 poena, 7.3 skokova i 7.3 asistencije po utakmici. Šutirao je vrhunskih 51.7% iz igre i 39.5% za 3 poena. Ohajo mu je dao šansu kada niko nije, a kako im se zahvalio? Predvodio je svoj tim do pobede nad Virdžinijom u prvoj rundi martovskog ludila 2021.

Prednosti

Odličan je paser, ima zavidnu košarkašku inteligenciju, što govore i brojni “double-double” i čak 2 “triple-double” učinka u svojoj 3. godini na koledžu. Ali brojke nisu merodavne i nisu pravi pokazatelj toga kakav je on zapravo dodavač. Šta više, mnogo je bolji nego što brojke mogu da pokažu. Igrao je u Ohaju i ruku na srce, nije imao jako kvalitetne saigrače, često njegovi maestralni pasovi nisu upisivali asistenciju, zbog slabe završnice. Ima odličnu ‘pick n roll‘ igru, što kao dodavač, što kao poenter, zna da pronadje “džep”. Ali i van pik Džejson ima izvanredan pregled igre, dodavanja u korner, pasovi bez gledanja, sve su potezi koji ga karakterišu. Veoma je kreativan, on je igrač od koga želite da pokrene kontru za vaš tim. Često je to i činio, što potvrdjuje broj skokova. Neverovatna kontrola lopte i brzina, kao da gledate iskusnog veterana, a ne koledž igrača. Svojim ‘hesitation‘ driblingom otvara mnogo prostora što sebi, što saigraču koji igra 2 na 2 igru sa njim. Na svu tu kreativnost i staloženost, Preston je solidan šuter za 3 poena i nema problem da “opali” iz daljine.

Voli da igra leđima, nije najsnažniji igrač na terenu, ali ima dobru tehniku, te je iz posta veoma opasan. Često, zbog svog odličnog pregleda igre, nađe otvorenog saigrača iako je okrenut leđima košu, a veoma dobro završava i sam. Karakterističan prodor mu je po desnoj strani, tu više koristi brzinu, dok kada probija po levoj strani oslanja se na kreativnu završnicu.

Mane

Dolazimo do dela koji nas vraća u realnost i objašnjenja zašto je takav dodavač bio tek 33. pik u ovoj klasi. Preston je užasan atleta, poprilično je spor, što mnogo utiče na njegovu igru na oba kraja terena. Čini se da nije spreman za NBA bekove, smatramo da će mnogi timovi koristiti to kada se on nađe na terenu. Loše brani pik, loše izlazi iz bloka. Takođe mora dosta da poradi na zatvaranju šuta za 3 poena, mnogo puta je ispao i ostavio protivniku dosta prostora. Manjak atleticizma znači i to da Preston retko koga može da pretrči i dođe do lakog polaganja na ovom nivou, pa se previše oslanja na svoju kreativnost i driblinge, što ume da dovede do sporog napada.

Živi od pik end rola, dakle ako nema dobar blok od svojih centara, što znači da ako to izostane neće imati puno drugih rešenja, što je često dovodilo do izgubljenih lopti. Nije konstantan na šutu iz driblinga, često ih uzima previše iako ih ne pogađa, što neće prolaziti u taboru tima koji cilja na titulu. Šut sa korakom unazad mu je poprilično loš, retko ga pogađa, tehnika je tu, ali rezultata nema.

Situacija

Džejson će biti tek četvrta opcija na poziciji plejmejkera, što znači da će retko, ako uopšte, dobijati minute. Verovatno će za svoje mesto pod suncem morati najpre da se bori u razvojnoj ligi.

Brendon Boston mladji ili Bi Džej Boston, rođen je 28. novembra 2001. godine u Džordžiji. Ovaj devetnaestogodišnjak visok je 1.98cm i igra na poziciji niskog krila i beka. Srednju školu započeo je u Džordžiji, ali se 2019. prebacio u “Sierra Canyon”, gde je bio saigrač Lebronovom sinu, kao i sinu Dvejna Vejda, Broniju i Zairu. Srednju školu završio je sa 18.4 poena i 5.4 skoka po meču, nakon čega dobija ponudu Kentakija kao prospekt od “5 zvezdica”. Obećavao je ovaj mladić, očekivalo se da će biti u prvih 5 pikova, ali nekonstantne partije na koledžu dovele su do čak 51. pozicije. Iskren da budem, pružio je par vrlo dobrih partija, završio je sezonu sa prosekom 11.5 poena, 4.5 skoka i 1.3 ukradene lopte po meču, ali to je bilo daleko ispod očekivanja.

Prednosti

Bi Džej je trenutno mač sa dve oštrice. Igrač koji ima ogroman potencijal, ali trenutno, samo to. Na trenutke je izgledao kao vrhunski strelac, zbog svoje visine i vidno izraženog talenta za postizanje poena, imao je nekoliko sjajnih poenterskih utakmica. Bitan deo njegovog ofanzivnog arsenala su šut posle jednog ili dva driblinga, kao i šut iz skoka unazad, ali sve to zahteva još puno rada. Mogao bi biti dobar šuter nakon pasa, takozvani ‘catch and shoot‘, pokazao je dosta potencijala u tom segmentu igre. Zna da pronadje slobodan prostor, pokretljiv je i pogadjao je u solidnim procentima iz tih situacija. Najbolja stavka u njegovoj igri je tranzicija, najviše poena je postigao iz nje i veoma je snalažljiv u brzim završnicama. Kako je sezona odmicala sve bolje je čitao igru, pa je imao neka atraktivna dodavanja, ali i dalje je to daleko od kvaliteta u njegovoj igri. Defanzivno se dobro snalazio u čitanju igre protivnika i krađi lopte pri pasu, što govore brojke ukradenih lopti po meču, mnogo više je to radio u srednjoj školi negoli na koledžu.

Mane

Kada su nedostaci u pitanju, Brendon ima mnogo toga na čemu treba da radi. Ali nije on jedan od onih košarkaša koji moraju da menjaju kompletan stil igre, ne, on samo mora da usavrši svoju trenutnu igru i mogao bi da bude NBA starter kroz par sezona. Mučio se dosta u postizanju poena uz kontakt, šutirao je 40%(26/65) iz reketa, što je baš mali procenat kada uzmemo u obzir njegovih skoro 2 metra i raspon ruku od 210cm. Nekonstantan šuter, ali pre svega loša selekcija šuta, u par navrata je šutirao samo da šutne, bez razmišljanja. Ne koristi svoju visinu najbolje kod šuta jer mu je izbačaj nizak.

Odbrana – kritična, iako je imao neke dobre momente, obično je nezainteresovan, ima spore noge i mora da poradi na čvrstini. Loše izlazi iz pika, što je takođe posledica nedostatka snage. Kada je bio na svom nivou defanzivno, izgledao je kao NBA igrač, ali te situacije moraju da budu češće i konstantnije.

Situacija

Kao i ostale novajlije, Bi Džej će verovatno tražiti svoj prostor u situacijama kada sastav bude limitiran. Mimo toga, očekujemo da svoju igru polira u razvojnoj ligi. Sve je veći broj igrača prethodnih sezona koji su dolazili do ozbiljnih ugovora nakon dominacije u “G” ligi, samo pogledajte Midltona i Dankana Robinsona.